Posty

Wyświetlanie postów z marzec, 2021

W starym (polskim) kinie (10) - „Wodzirej”

Obraz
  Jak ten czas leci…. Kiedy w latach 70-tych telewizyjny cykl Janickiego „W starym kinie” prezentował przedwojenne produkcje jakże mizernego wtedy polskiego kina wydawało się, że przenosimy się w jakąś inną epokę, a tymczasem było to raptem niecałe 40 lat do tyłu. Dzisiaj z pewnym oporem sięgam do filmów kręconych 50 lat temu, bo mam wrażenie, że to przecież wcale nie wygląda na archiwalne kino. Tamte postacie, tamte tematy ciągle wydają się być na czasie, wystarczy je tylko lekko „odkurzyć” i przypasować do dzisiejszych realiów, co – o dziwo – nie jest wcale trudne. Takim filmem jawi się „Wodzirej” zrobiony przez Feliksa Falka w 1977 roku. Zanim zachęcę Państwa do jego oglądnięcia warto poświęcić kilka zdań sytuacji w jakiej znalazła się wówczas polska kinematografia. Otóż był to początek nurtu zwanego „kinem moralnego niepokoju”. Zapoczątkowało go wystąpienie Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego na Forum Filmowców w Gdańsku w 1975 roku. Twórcy zarzucili decydentom z władzy...